Rozloučení s potní chýší a stavba nové 7. května

Potní chýše je rituál převzatý od původních obyvatel severní Ameriky. Dokáže být velice silným obřadem čištění na všech úrovních. Pročišťuje tělo, mysl, srdce, duši i ducha. Pomáhá nám se zvědoměním našeho aktuálního stavu i orientací na to, co si do i od života přejeme. Pokud s námi na potní chýši pojedete poprvé, přečtěte si, jak potní chýše probíhá.

Potní chýše v sobotu 7. května 2022 bude výjimečná, protože se chystáme rozloučit se starou potní chýší. Pruty z původní chýše projdou rituálním ohněm a z čerstvých postavíme novou.

Líbí se nám využít tento rituál k rozloučení se s něčím starým, něčím,
co už v životě nepotřebujeme nebo nechceme a rádi bychom, aby jste byli u toho s námi. Prosím, přivezte si nějaké symbolické vyjádření již dosloužilé věci, emoce, vlastnosti.

Nová chýše bude vznikat v čase, kdy měsíc na nebi dorůstá (jde z novu do úplňku) a tato doba vždy přeje novým začátkům. Nastartovat něco nového ovšem můžeme jen ve chvíli, kdy je pro to v našem životě místo. Aby mohlo vznikat nové, musí odejít staré…

A tak pro novou chýši bude potřeba nasbírat pruty, následně je oloupat a postupně z nich konstrukci stavět.
Připravíme také dřevo pro nahřátí kamenů a pak se samozřejmě půjdeme do nové chýše vyhřát.

Kdy?

Příprava na tuto akci, tedy i naše loučení se starým, bude probíhat už od pátku 6. května od 16 hodiny v Mokrovratech – v areálu lesní školky. Budete-li moct přijet až v sobotu, sobotní start akce je plánován na 9 hod ráno.

Předpokládaný časový harmonogram:

pátek 6.5.2022 

– po 16 hod – příjezd 
– 16-17 příprava prostoru
– 17- ? …výprava na pruty, stavba přístřešku na deky, 
– po setmění společný oheň – možno něco si na něm připravit k jídlu 
– nocleh v jurtě, případně ve vlastním stanu nebo pod širým nebem 

sobota 7.5.2022
– do 9 hod příjezd dalších účastníků
– 9:15 – 9:45 společný kruh 
– 10h – společná práce – rozebírání staré potní chýše, příprava prutů na novou, ohýbání prutů, vázání potní chýše, příprava dřeva….povlékání potní chýše, dokončení přístřešku na deky,  
– 16 – 18h  dokončení a společný kruh
– 18 – 20h příprava kamenů, ohně, zapálení ohně
 rozloučení se s tím, co již nechceme nést v životě dál – symbolicky i třeba ve formě vzkazu do ohně.
– 20 – 21h   vstup do potní chýše …a potní chýše 
– ukončení potní chýše – 22 – ?? 
– společná večeře 
– úklid  potní chýše a prostoru 

Takový je náš záměr a zároveň respektujeme, že čas při přípravě a ve vlastní potní chýši si běží vlastním tempem, vlastní rychlostí, některé věci se stanou důležitými a věnujeme jim čas a prostor, jiné se nepřijdou.A tak se může čas posunout dopředu i dozadu, tak i s tím počítejte. Třeba nám čas a prostor dají prožít přechod z noci do rána v potní chýši. Po sobotní potní chýši je možné přespat v prostoru.

Doporučené časy příjezdu:
– Pátek – 16-17 
– Sobota – do 9 hodiny
– Sobota – nejpozději (po předešlé domluvě – s Ivem, či Emilem) v 15h – pro společné dokončení práce a vlastní potní chýši

Kde?

V areálu Lesní školky v Mokrovratech. Místo na mapě je označeno zde. Máme k dispozici zázemí v podobě Jurty (kde se dá ve spacáku přenocovat za 150 Kč).
V lesní školce se ve všední den zdržují děti. Proto jsme k prostoru obzvláště ohledupní a dáváme pozor na čistotu. Ze stejného důvodu není vhodné brát s sebou zvířata, a pokud je s sebou vzít musíte, je lepší je ohlídat a opravdu po nich uklízet…

Co s sebou?

Oblečení do potní chýše: pro muže šortky, bermudy, trenky, případně tričko, pro ženy dlouhé šaty nebo sukně a tričko (zakrytá od ramen pod kolena). Vše z přírodních materiálů, např. bavlna. Hodí se také dva ručníky, jeden do potní chýše a druhý na osušení.
Dále pracovní oblečení, ve kterém můžete pomoci s přípravou dřeva, k ruce může přijít i čelovka, zavírací nůž, miska a hrníček. Pokud budete přespávat karimatka a spacák.
Také pití a lehké jídlo na oběd či svačinu (před obřadem je dobré jíst jen lehce). Po rituálu pak probíhá společná hostina z dobrot, které přivezeme. Vítány jsou ovoce, ořechy nebo něco, co sami připravíme.

Co je ještě dobré vědět?

Pokud trpíte nějakými zdravotními či psychickými problémy, konzultujte s námi prosím svou účast předem.
Před obřadem je dobré po 4 dny nepít alkohol, neužívat omamné látky a pokud možno se vyhnout i sexu.
Pokud chcete dosáhnout většího účinku, můžete se před obřadem postit. Do potní chýše se vstupuje nalačno nebo jen po lehčím jídle.
Potní chýše se v „našem“ podání může účastnit i žena v menstruačním období – je však potřeba dodržet důležitá opatření a pravidla – proto se prosím zmiňte před obřadem průvodcům.

Jaká je cena?

Potní chýše je především rituál, který jsme převzali a snažíme se ctít jeho pravidla a doporučení a zároveň cítit to co přináší naše doba a její vývoj….Jedním z doporučení, které vnímáme je, že za rituály se neplatí a že hodnotu energie do nich vloženou těmi co nás provázejí umíme ohodnotit sami……. Jak toto přenést do naší doby, kdy hodnotu našeho času určují druzí a často vlastně tu svoji hledáme?…. Proto navrhujeme rozdělit ohodnocení tohoto rituálu dvěma částkami, první, která pokryje naše společné náklady na pronájem místa, dřeva, bylinek, vytvoření a udržování internetových stránek, času na přípravu a dopravu…tedy toho co není moc vidět, ale kdyby nebylo nemůžeme do prostoru přijet. …A druhou část, jak oceňujete naši práci, naše provázení tímto rituálem….možná je to hodnota Vašeho času, který věnujete sami sobě…. A pro ty, kteří chtějí přespat ještě příspěvek prostoru za přespání v jurtě.

Doporučená cena: 1000,-
případný nocleh v prostoru : + 150 Kč /noc – pro lesní školku 
Vše je na domluvě a jsme otevřeni kreativitě při navracení energie prostoru a organizátorům 

Přihlášení

Přihlaste se prosím vyplněním formuláře níže.

    Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s obchodními podmínkami.
    Potvrzení rezervace Vám zašleme během krátké doby po odeslání rezervace.